Użytkownik: Hasło:
PAMIĄTKI LOTNICZE

"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie"
S. Wyszyński

I mówią groby tych,
którzy podzielili los Ikara,
a o których prawie nikt już nie pamięta.
Pytają: Dlaczego?
I mówią samoloty
Niegdyś dumne a dziś niepotrzebne,
niechciane..
Pytają: Dlaczego?
I mówią pomniki stawiane "Ku czci..."
a potem szybko zapominane.
One też pytają: Dlaczego?

Dlaczego tak krótka jest ludzka pamięć...?                   
W tym dziale nie będzie ryku silnika P&W ani spektakularnych ujęć startujących F-16.

A co będzie?

Będzie ciągłe przypominanie, że lotnictwo nie powstało wczoraj ani nie wzięło się znikąd czy "samo z siebie".
Będzie można być blisko starych samolotów. Tych samolotów, które są historią same w sobie, ale również tych, które jeszcze kilka lat temu widzieliśmy nad naszymi głowami, a które teraz umarły śmiercią "techniczną", skazane w na zapomnienie, porzucone gdzieś na złomowiskach...
Będzie to miejsce, gdzie można zobaczyć, dotknąć, pogłaskać... niestety, tylko wirtualnie, zimny metal poszycia, zajrzeć przez pożółkły pleksiglas do wnętrza kabin, zobaczyć historyczne miejsca, o których marzy każdy miłośnik lotnictwa a o których "zwykły zjadacz chleba" nie ma bladego pojęcia...
Dowiedzieć się będzie można więcej o ludziach tworzących historię naszego lotnictwa, o pilotach, których nie ma już wśród nas, ale również o anonimowych bohaterach codziennej służby: strzelcach, mechanikach, obsłudze naziemnej.
Postaramy się przybliżyć historię pomników, cmentarzy i ludzi, związanych z lotnictwem, szczególnie naszym, wielkopolskim.
Niech będzie to miejsce na stare fotografie, wspomnienia, opowieści i wszystko to, z czym wiąże się historia lotnictwa, nie tylko wojskowego.
Opisywać będziemy tu również akcje Stowarzyszenia zmierzające do ratowania i zachowania cennych pamiątek lotniczych, które, jakby na to nie spojrzeć, są częścią dziedzictwa narodowego i jako takie winny być traktowane w sposób szczególny i wyjątkowy.


Jednym słowem: "Kącik pamiątek"

Piotr "Pikus" Pińskwar