Użytkownik: Hasło:
Zaczęło się...


19 grudnia 2007 roku w Klubie Granizonowym przy 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w podpoznańskich Krzesinach zebrali się miłośnicy szeroko pojętego lotnictwa wojskowego. Powodem spotkania była chęć zjednoczenia się we wspólnych zainteresowaniach dotyczących lotnictwa wojskowego właśnie. A konkretnie założenia Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego "Krzesiny".

Geneza Stowarzyszenia sięga roku bodaj 2005 kiedy to grupka lotniczych zapaleńców spotykających się na forum 3 Eskadry Lotnictwa Taktycznego oraz pod płotem 31 Bazy Lotniczej, wpadła na pomysł utworzenia Stowarzyszenia Przyjaciół - 3 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Pomimo szczerych chęci pomysł nie doszedł do skutku, ale powracał przy różnych okazjach i w różnych wątkach forum, aż w końcu przekształcił się po licznych dyskusjach w coś więcej. Nie chciano się ograniczać tylko do podpoznańskiej bazy i eskadry na niej stacjonującej, ale dać możliwość wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia każdemu, kto uważa siebie za miłośnika wojskowej awiacji. I tak pomysł ewoluował w Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego "Krzesiny". Nazwa "Krzesiny" ma być symbolem korzeni z których wywodzi się Stowarzyszenie, ale jego charakter jest ogólnopolski. Jednym z formalnych wymogów do założenia stowarzyszenia jest spotkanie założycielskie. I to właśnie był powód zebrania.

Spotkanie przebiegało w wesołej, przyjacielskiej atmosferze. No ale skoro uczestnicy znają się z forum, a część osobiście z wypraw pod płot bazy i skoro dzielą tę samą pasję, poza tym zebrali się w jakże zaszczytnym celu to trudno się dziwić.

W zebraniu uczestniczyło 21 osób, na początku wybrano Przewodniczącego Spotkania, został nim jednogłośnie Bernard Gust, a sekretarzem również jednogłośnie Krzysztof Suterski. Kolejnym punktem było przyjęcie uchwały o powołaniu Stowarzyszenia, oczywiście przyjęta jednogłośnie, po czym nastąpiły owacje. Trudno się dziwić tak żywiołowemu przyjęciu tej uchwały skoro każdemu z uczestników serce bije mocniej i radośniej na dźwięk samolotu, a od teraz będą zjednoczeni w tej pasji.

Kolejne punkty spotkania były już bardziej formalne. Przedyskutowano, poprawiono i jednogłośnie przyjęto projekt statutu, co również wywołało falę oklasków. Była to bardzo ważna i owocna dyskusja, ale długa dlatego Przewodniczący zarządził przerwę. Po niej zgłoszono kandydatury i wybrano członków komisji skrutacyjnej w składzie:
 • Kamil Łomiński
 • Damian Figaj
 • Agnieszka Borowiak

Komisja ta zbierała i zliczała głosy w wyborach na ważne funkcje w Stowarzyszeniu. Pierwsze z głosowań dotyczyło wyboru członków Zarządu Stowarzyszenia. W jego wyniku członkami zostali:
 • Justyna Nowicka-Czarnojanczyk
 • Bernard Gust
 • Waldemar Krzyżanowski
 • Piotr Łysakowski
 • Krzysztof Melski

Jednocześnie ustalono, że członkowie Zarządu będą również członkami Komitetu Założycielskiego.

Następnym punktem był wybór Prezesa Stowarzyszenia, na którego wybrano Piotra Łysakowskiego. Oczywiście po wyborach świeżo upieczonemu Prezesowi zgotowano brawa. Po czym nastąpiło pierwsze przemówienie, a po nim kolejny punkt zebrania. Mianowicie wybrano członków komisji rewizyjnej Stowarzyszenia, zostali nimi:
 • Danuta Pyrzyk-Gust
 • Krzysztof Suterski
 • Łukasz Borowiak

Kolejnym punktem omawianym na zebraniu członkowskim było ustalenie miesięcznej składki członkowskiej Stowarzyszenia. Po dyskusji i głosowaniu przyjęto jednogłośnie stawkę 10 zł oraz 5 zł dla uczniów i studentów do 26 roku życia.

Spotkanie założycielskie się skończyło, ale to był dopiero początek pracy, głównie Zarządu, przed którym należy schylić czoła. Teraz należało przygotować i uporządkować dokumenty, aby móc złożyć wniosek w sądzie o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego "Krzesiny". Konsekwencją zebrania założycielskiego oraz pracy Komitetu Założycielskiego było postanowienie Sądu Rejonowego w Poznaniu w dniu 18 lutego 2008 o wpisaniu Stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego. Decyzja uprawomocniła się 5 marca 2008, a SMLW "Krzesiny" uzyskał osobowość prawną.

Czas pokaże jakie zadania będą realizowane przez członków, gdzie i w jaki sposób zaistnieją, w jaki sposób pomogą kreować pozytywny wizerunek Sił Powietrznych. Pierwszy krok został poczyniony. Teraz pora działać.

Krzysztof "Suter" Suterski